Учионица српског
  • Почетна
  • Наставни материјали
    • Пети разред
    • Шести разред
    • Седми разред
    • Осми разред
  • Из моје учионице
  • Активности
  • Наши радови
  • У свету књига
  • Занимљивости
  • Корисни сајтови
  • О нама
  • Контакт
Picture

Из моје учионице

Пројектна настава - радионица на Ртњу

6/7/2021

 
Picture
Може ли се пројектна настава боље интегрисати у наш образовни систем? Како се може уклопити у постојеће Програме наставе и учења? Како мотивисати наставнике да ову методу чешће користе у раду са ученицима? Како обезбедити подршку наставницима? Који су облици стручног усавршавања потребни? Може ли се укључити и локална заједница?
Ова и слична питања разматрана су на Радионици о пројектној настави одржаној од 14. до 17. јуна 2021. године на Ртњу, где су се окупили представници МПНТР, ЗУОВ-а, ЗВКОВ-а, Републичког секретаријата за јавне политике, компаније Налед, организације Конектинг, као и наставници искусни у примени пројектне наставе. 
Вођени једним од најпознатијих светских стручњака за пројектну наставу, професором Ролфом Голобом са Универзитета у Цириху, саслушавши искуства наставника из Немачке, Шведске, Финске и САД, покушали смо да осмислимо стратегије и методе које би омогућиле да се пројектна настава интензивније примењује у нашим школама. 
Детаљније


Завршен још један Етвининг пројекат

20/6/2021

 
Picture
Етвининг сарадњу ове године повезали смо са Еразмус+ пројектом који је актуелан у нашој школи. Уз исту партнерску школу из Турске и неколико нових партнера, у истоименом пројекту - Fit to Belong" - бавили смо се и истим темама: како се боље уклопити у вршњачку заједницу, како превазићи осећање одбачености и усамљености, како спречити дискриминацију а повећати толеранцију и позитивну социјалну климу у школи.
Са партнерима из Турске, Хрватске, Пољске и Чешке ученици су истраживали, дискутовали, размењивали искуства, сарађивали и креирали занимљиве садржаје уз помоћ дигиталних алата. У онлајн окружењу испробавале су се стратегије и активности који ће следеће школске године бити примењени и у реалном окружењу у свим партнерским школама. Посебно интересантне активности одвијале су се у "клубовима" - интернационалним тимовима који су окупили ученике сличних интересовања. Њихове презентације, игрице, квизови, постери и упитници о музици, филму, моди, књижевности, уметности... обједињене су ОВДЕ.
Детаљан опис пројекта, приказ свих активности и продуката ученичке сарадње доступан је ОВДЕ. 


Escape Lonneliness

20/5/2021

 
Picture
Нашли сте се сами у закључаној школи. Сви су вас напустили. Не паничите! Пронађите кључ, изађите и победите осећај усамљености...
Интересантна игра има за циљ да ученике информише о проблему усамљености у школи, са којим се суочава велики број ученика, и да их наведе на размишљање о начинима на које се усамљеност може превазићи. 
Ова игра настала је у оквиру Еразмус+ пројекта "Да се свако уклопи лако", као један од предлога активности за ученике. Настала као производ сарадње тима наше школе, први пут је и испробана у нашој школи, са ученицима 7. разреда. У наредној школској години испробаће је и остали партнери, пре него што буде објављена као део званичне публикације публикације.
Осим што подстиче ученике на размишљање о важним темама, игра је погодна за наставу енглеског језика, будући да садржи садржаје погодне за  вежбе разумевања говора и текста.
Иначе, игра је настала по моделу популарних "Escape" игара, а уз помоћ раније већ представљаног алата "Genially", погодног за креирање разноврсних наставних материјала. 
ИГРАЈТЕ


Социјална клима и вршњачка заједница - ученичко истраживање

29/4/2021

 
Picture
"У школи је најважније остварити добре социјалне односе", мисли 85% ученика наше школе.
Овај закључак резултат је истраживања које су током априла 2021. год.  спровели ученици 7. и 8. разреда, учесници Етвининг пројекта "Fit to Belong". Истраживање се бавило школском климом и односима унутар вршњачке заједнице. Ученици су заједно са својим партнерима из других школа осмислили питања, а касније поделили и упоредили резултате током даљих пројектних активности. Осталим ученицима наше школе резултати су представљени на онлајн седници Ученичког парламента, као и на сајту школе.
Неки од закључака били су веома интересантни, неки неочекивани, а неки и забрињавајући. Чак петина ученика изјаснила се да се у школи не осећа сигурно и да нису добро прихваћени у свом одељењу. Забрињавајући је и низак степен поверења који имају према наставницима. Да је група важна, резултати су потврдили, а припадност вршњачкој групи углавном је условљена интересовањима. 

Резултати истраживања представљени су сликовито, инфографиком који је израђен у сарадњи са ученицима:
​РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА


Добро осмишљен пројекат као пут ка освајању и усвајању знања

24/3/2021

 
Picture
У серији вебинара које организује Клет друштво за развој образовања имала сам прилику да пренесем своја искуства великом броју наставника који похађају ове облике стручног усавршавања.  
Вебинар "Добро осмишљен пројекат као пут ка освајању и усвајању знања" обухватио је теоријске поставке пројектне наставе и практичне примере реализованих активности.
Након уводног излагања Биљане Стојановић у коме је било речи о планирању добро осмишљеног пројекта, представила сам  практичне примере пројеката које сам са ученицима организовала у реалном и онлајн окружењу. Посебно су истакнути награђени међународни  Етвининг пројекти, као и пројекат награђен на конкурсу "Магија је у рукама наставника". 


Гугл упитници на другачији начин

28/2/2021

 
Picture
Настава на даљину покренула је наставнике на трагање за алатима који ће наставу олакшати, учинити је занимљивом, али и надоместити одсуство живе речи и интеракције у учионици. Гугл упитници су се показали као веома погодни за утврђивање и проверу знања. Једноставни за израду, интегрисани у Гугл учионицу, уз брзу повратну информацију о напредовању ученика, нашли су широку примену у оквиру различитих предмета. Следећа два примера показују како се они могу обликовати да одрже пажњу ученика и да послуже не само за проверу, већ и за усвајање нових знања.
Народна песма "Женидба Душанова" увек је била "крупан залогај". Због њене обимности, великог броја непознатих речи и слике света који није близак ученицима, многи одустају од читања, а тумачење на часу претвори се углавном у препричавање и навођење основних елемената радње. Како ове године ни за то није било довољно времена, покушала сам да уз помоћ Гугл упитника подстакнем ученике да обрате пажњу на детаље, врате се још једном на текст уколико га нису разумели и заиста прочитају песму. Упитник је осмишљен тако да се не може радити путем покушаја и грешака, већ се мора у тексту пронаћи одговор на свако питање. Да би стигли до краја упитника, ученици су се морали заиста упознати са текстом песме, а мало и размишљати и повезивати знања. Ево како изгледа задатак (а могу га решити само они који познају песму):
Женидба Душанова - Гугл упитник
Следећи примери су тест-лекције из граматике. Граматичке појмове ученици и иначе теже усвајају, а посебан је проблем када то морају радити самостално, у настави на даљину. Граматички садржаји овде су објашњени постепено, уз сталну проверу колико су ученици разумели објашњења и колико су спремни да их примене. 
Глаголски вид;   Презент
Искуства наставе на даљину показала су да нема чудотворног начина којим ћете навести све ученике да ураде оно што сте замислили. Ипак, овакви наставни материјали у мојој учионици испунили су свој циљ - код већине ученика. 


Републички зимски семинар

31/1/2021

 
Picture
Наставници српског језика и књижевности сваког јануара окупљају се на Филолошком факултету у Београду како би пратили најновија достигнућа науке о језику и књижевности, сазнали за нове методичке поступке који се могу применити, али се и дружили и неформално размењивали мишљења и искуства из праксе. Ове године по први пут факултет је био затворен за омиљени семинар. Скуп је, као и већина сличних догађаја, одржан онлајн. То, међутим, није умањило ни посећеност ни квалитет садржаја који су били доступни. 
Ток семинара је био уобичајен: први дан је био посвећен пленарним сесијама на којима су излагали професори универзитета и најпознатији језички стручњаци. Други и трећи дан били су посвећени радионицама. Највећи број радионица одржали су наставници практичари, а највећи број излагања бавио се, наравно, наставом на даљину и онлајн учењем. Моје излагање "Интерактивност у настави на даљину - примери и искуства" кроз опис реализованих активности понудило је наставницима савете како могу у настави на даљину надокнадити одсуство интерактивности између ученика и омогућити сараднички рад. Приказано је како се уз помоћ различитих дигиталних алата организују активности током којих ученици међусобно сарађују, размењују мишљења и одлучују, заједнички креирају наставне материјале, процењују и вреднују радове, систематизују знања кроз креативно изражавање. Представљени су и  продукти сарадничког рада који наставницима могу послужити као наставни материјали или инспирација.
​Иако у онлајн окружењу, није изостало ни дружење након радионица. За то су служиле "издвојене собе" где се окупљао мањи број наставника да у неформалном окружењу настави дискусије и размени утиске.




Moodle MOOT 2020.

15/12/2020

 
Picture
Платформе за учење на даљину нису новина, али их је до појаве пандемије и обавезне наставе на даљину користио веома мали број наставника. Међу платформама које наши наставници користе, Мудл не спада међу омиљене. Ипак, за добре познаваоце онлајн дидактике и платформи за учење на даљину - бољег нема. Управо они наставници који познају могућности и предности ове платформе окупили су се и ове године на годишњој конференцији. Десета, регионална "Moodle MOOT" конференција одржана је 12. и 13. децембра 2020. године онлајн. 
Као и обично, било је много инспиративних предавања. Сазнали смо за нове, свеже уведене опције, начине на које се Мудл користи у школама и на универзитетима у региону, упознали се са занимљивим примерима из праксе.
​У излагању "Праћење напредовања ученика кроз компетенције и планове учења" покушала сам да поделим своја искуства у коришћењу двеју могућности доступних у оквиру Мудл платформе.
 
Приказано је  како се дефинисањем компетенција и креирањем планова учења омогућава спровођење принципа формативног оцењивања, као и  праћење напредовања ученика уз давање јасне и прецизне повратне информације о њиховом напредовању.
Снимак конференције доступан је на ОВОМ ЛИНКУ.

Picture

Годишња Етвининг конференција

29/11/2020

 
Picture
Као већина стручних скупова ове године, и годишња Етвининг конференција била је посвећена настави на даљину. "Етвинери" су се окупили да размене искуства из свакодневне наставе и реализованих пројеката, чују излагања гостију - предавача и прогласе добитнике Националних ознака квалитета - ауторе и реализаторе успешних Етвининг пројеката.
Пошто сам добила прилику да пренесем и своја искуства из онлајн наставе, желела сам да прикажем један аспект који је можда најтеже остварити - интерактивност. У излагању "Остваривање интерактивности у настави на даљину" показани су начини на које се интерактивност међу ученицима може остварити у редовној настави, као и у Етвининг пројектима. Представљен је и награђени пројекат "Let`s Move In - Global Simulation Project" реализован током претходне школске године. 
СНИМАК КОНФЕРЕНЦИЈЕ


Најбољи Етвининг пројекти

15/10/2020

 
Picture
По први пут, међу Etwinning пројектима који су добили Националне ознаке квалитета одабрани су најистакнутији примери добре праксе. Један од пет награђених пројеката је "Let`s move in - global simulation project", који је реализован  у нашој школи током 2019/2020. године. Ученици су сарађивали са својим вршњацима из Француске, Шпаније, Италије и Норвешке. Пројекат је добио ознаке квалитета и најбоље оцене од стране националних агенција свих земаља учесница.  Награде су додељене на конференцији "Сарадња Србије и ЕУ - Стварање могућности за унапређивање образовања кроз Еразмус+ програм" одржаној 13. октобра у Београду.
​У пројекту је примењена иновативна метода симулације, а током вишемесечних активности ученици су развијали бројне компетенције кроз игру, машту и креативан рад. 
Ток пројекта, све активности и продукти ученичког рада представљени су у следећој презентацији:


<<Previous

    Из моје учионице

    Ова страница намењена је наставницима који је прате или случајно залутају на њу. Покушаћу да поделим искуства из своје наставне праксе, поделим своја размишљања о неким темама наставе и представим важне активности наше школе. 

    Archives

    September 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    January 2020
    December 2019
    October 2019
    September 2019
    June 2019
    April 2019
    March 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    September 2018
    April 2018
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Почетна
  • Наставни материјали
    • Пети разред
    • Шести разред
    • Седми разред
    • Осми разред
  • Из моје учионице
  • Активности
  • Наши радови
  • У свету књига
  • Занимљивости
  • Корисни сајтови
  • О нама
  • Контакт